}

mandag til fredag: 08.00 - 14.00

info@hoejskolenmors.dk

fortælleakademiet

3. modul – Udfold din fortællekunst

 

28. april – 2. maj 2027

Undervisere: Anne Lilballe

Udfold din fortællekunst
– via teatrets virkemidler

Teatret byder på virkemidler, arbejdsmetoder, dramatiske udtryk og dramaturgiske greb. Vi låner frit fra teatrets værktøjskasse med henblik på at lade os inspirere og arbejde med fortællekunsten som en individuel tilpasset udviklingsvej. Ud fra spørgsmålet ”Hvad virker godt for min fortællekunst?” går vi på opdagelse.

Vi leger med nye og kendte personlige udtryk. Du får mulighed for at gå på opdagelse, afprøve og undersøge mulige udtryk, du kan inddrage i dit fortællearbejde.

Uanset om du har meget eller lidt erfaring med fortællekunsten, er det muligt at finde spændende veje, og udfolde dine talenter. Vi fokuserer på dine personlige styrker og særlige egenskaber, belyser og forstærker dem. Hele tiden i overensstemmelse med dine ønsker, interesser og mål som fortæller.

Gennem løbende feedback, øvelser, opvarmning, leg & dialog får du mulighed for at prøve nye måder at agere på, inddrage artefakter eller andet, der medvirker til at forstærke din fortælling. Vi arbejder ud fra refleksioner over: ”’Hvilken fortæller er jeg?” og ”Hvad vil jeg gerne være endnu bedre til?”

Vi arbejder i plenum og i grupper, hvor vi kan inspirere hinanden, og forhåbentlig blive klogere på fortællekunsten.

Vi holder en åben dialog omkring forskelle og ligheder mellem skuespil og fortælling. Kan legen med skuespilteknikker fremme min fortælling?

Tag tøj med, som du kan bevæge dig i – til blid morgentræning.

Alle er velkomne – både begyndere og garvede fortællere.

Fortælleakademiet

Underviser: Anne Lilballe

 

Program:

Medbring en historie på 5-7 minutter, som du gerne vil fortælle. Det kan også være et uddrag af en længere fortælling. Medbring eventuelt også en kort poetisk / dramatisk tekst (et citat, strofe fra en sang, digt, replik fra et skuespil, kort tekstuddrag af myte, eventyr el.lign.), som du holder af og som du har lyst at lege med og muligvis inddrage i din fortælling. 

Vi arbejder individuelt, i grupper og i plenum. Der gives løbende feedback.

Onsdag d. 28. april 2027
Kl. 14.00: Ankomst og indkvartering
Kl. 14.30: Kaffe, te og brød
Kl. 15.00: Velkomst og introduktion. Vi går i gang med undervisningen under overskriften: “Hvad kan teatrets verden tilføre mit arbejde som fortæller?” – øvelser, opvarmning, leg og dialog
Kl. 18.00: aftensmad
Kl. 19.30: Aftenarrangement v/ en underviser på Højskolen Mors

Torsdag d. 29. april 2027
Kl. 08.00: Morgenmad
Kl. 09.00: Morgentræning v/Annette Rana
Kl. 10.00:  Undervisning: Med udgangspunkt i din fortælling går vi på opdagelse i fortolkningskunstens verden. Vi undersøger måder at udtrykke følelser, give stemmen liv, udtrykke sig personligt kontra spille en rolle, og kommunikere med publikum. Vi arbejder individuelt på gulvet.
Kl. 12.00: Frokost
Kl. 14.30: Eftermiddagste og kaffe m.m
Kl. 15.00: Undervisning: Vi fortsætter med fortolkningens kunst individuelt på gulvet
Kl. 18.00: Aftensmad
Kl. 19.30: Offentligt aftenarrangement på Højskolen Mors med “Storytelling som Karen Blixen” skuespiller Anne Lilballe, i rollen som Karen Blixen 

Fredag d. 30. april 2027
Kl. 08.00: Morgenmad
Kl. 09.00: Morgentræning v/ Annette Rana
Kl. 10.00: Undervisning: Hvordan bruger vi skuespilkunsten i fortællearbejdet? Vi leger med nye og kendte personlige udtryk. Du får mulighed for at afprøve skuespiløvelser og virkemidler, du måske vil inddrage i dit fortællearbejde. Vi arbejder individuelt på gulvet.
Kl. 12.00: Frokost
Kl. 14.30: Eftermiddagste og kaffe m.m
Kl. 15.00: Undervisning: Hvordan kan vi bruge skuespilkunsten i fortællearbejdet? Vi arbejder individuelt og i grupper. Deler i plenum.
Kl. 18.00: Aftensmad
Kl. 19.30: “Åben scene” – mulighed for deling af fortælling, man har med hjemmefra

Lørdag d. 1. maj 2027
Kl. 08.00: Morgenmad
Kl. 09.00: Morgentræning v/Annette Rana
Kl. 10.00: Undervisning: Vi fortæller for hinanden på baggrund af den igangværende proces. Der er plads til at afprøve nye udtryk, mulighed for at eksperimentere og improvisere
Kl. 12.00: Frokost
Kl. 14.30: Eftermiddags te og kaffe m.m.
Kl. 15.00: Undervisning: Vi fortæller for hinanden på baggrund af den igangværende proces. Der er plads til at afprøve nye udtryk, mulighed for at eksperimentere og improvisere
Kl. 18.00: Festmiddag og festaften med mulighed for deling af fortællinger eller andre festlige indslag (sang, dans, musik, digtoplæsning lege…)

Søndag d. 2. maj 2027
Kl. 08.00: Morgenmad
Kl. 09.00: Morgentræning v/ Annette Rana
Kl. 10.00: Reflektioner – hvad og hvordan vil jeg fortælle og for hvem? Generelle informationer om fortællearrangementer
Kl. 12.00 Frokost og farvel og tak for denne gang. Forhåbentlig ses vi igen

Ret til programforbedringer forbeholdes.

Læs mere om fortælleakademiet her:

http://www.fortaelleakademiet.dk/

 

pris:

Doubleroom: 4200,-
Single room 4700,-
Eneværelse med bad 5300,-
Day course student 3675,-

Prisen inkluderer

  • Undervisning af dygtige fagfolk
  • Morgen-, middag-, eftermiddags- og aftensmad
  • Fri adgang til vores varmtvandsbassin

1. rate på 500,- skal betales ved tilmelding, det resterende beløb 4 uger før kursusstart.

Højskolen Mors | Salgerhøjvej 36 | 7900 Nykøbing Mors | Denmark 

Mail: info@hoejskolenmors.dk 

Phone: +45 88 77 97 20

cvr. nr. 40073507 • Reg. 9133 Kontonr. 0002000693 • EAN:5790002725647

©Hoejskolenmors.dk | Web design: RADESIGN