Når livet bliver en fortælling
Periode: 26 april – 02 maj 2026
Uge 18
Kursusleder: Pia Granjean og Nikolai Seidelin
Velkommen til skrivekurset “Når livet bliver en fortælling” på højskolen Mors!
Alle har en historie at fortælle. Vi har nemlig alle vores egen særlige vej gennem livet.
Det er ved tasterne, miraklerne sker. Så først og fremmest skal vi skrive!
At skrive er at standse tiden, undersøge og genforenes med det liv, som gled forbi. Vi giver erindringen form og får den til at træde frem som betydningsfuld sammenhæng.
Hvad sker der med din erindring når fortælletempoet sættes helt ned, så vi zoomer ind på et kort øjeblik, der strækkes ud og får lov at fylde flere sider? Eller hvis vi træder på speederen, så et halvt liv fylder få sætninger?
Du vil få mulighed for at kaste et anderledes blik på dit levede liv. Måske skal du ikke kun fortælle om de iøjnefaldende begivenheder og mennesker i dit liv, men også om tilfældige bekendtskaber, særlinge og historier du har mødt på din vej.
Hver dag på kurset vil du vil få enkle øvelser og simple teknikker.
Vi begynder fra første dag at fange minder og oplevelser ind i tekster. Sideløbende med øvelserne vil du få hjælp til at begynde med nogle lidt større tekster med udgangspunkt i det erindrede liv.
Vi går altid nænsomt frem, skaber en motiverende atmosfære og deler vores historier med hinanden i gensidig fortrolighed og forståelse for, at det kræver mod at se på sit liv.
Du kommer til at lege med forskellige synsvinkler og lege med grænsen mellem fiktion og biografi. Din historie vil blive til mange mindre sammenvævede historier, anekdoter og måske noveller.
Du kan glæde dig til et kursus fuld af skrivelyst, god mad, morgensamlinger, foredrag, gode samtaler, gåture og fest. Højskolens værksteder er åbne altid og man kan hoppe i varmtvandsbassinet hver aften.
vi arbejder på et spændende program til dig!
Dyk ned i et inspirerende kursusprogram på Højskolen Mors og dan dig et overblik over forløbet på kurset. Uanset om du vil prøve noget nyt eller viderudvikle dine evner, venter der oplevelser med spændende workshops, professionel undervisning, fællesskab og tid til fordybelse – alt sammen i smukke naturomgivelser.

Forfatter Pia Granjean
Underviser på skrivekurset
Pia Granjean var egentlig lægesekretær, men i 2006 fandt hun ud af, at der var en forfatter gemt, siden 2007 har hun levet som forfatter med en lang række bøger bag sig. Pia har ved siden sin forfattergerning undervist i kreativ skrivning og livshistorie for alle aldre. Hun er medstifter af og var første formand for litteraturfestivalen Ordkraft i Aalborg, ligesom hun også var en af initiativtagerne til Jyllandsforfatterne.

Forstander, Nikolai Seidelin
Underviser på skrivekurset
Nikolai har i mange år undervist i at skrive livshistorie, kreativ skrivning og sangskrivning. Han er forstander på Højskolen Mors, uddannet idehistoriker, musiker og er kursusleder.
Tilmelding
Tilmeld dig et kursus på Højskolen Mors og dyk ned i kunstnerisk faglig fordybelse, personlig udvikling og inspirerende oplevelser.
PRISER:
Dagskursist | 4400,- |
Dobbeltværelse | 5100,- |
Dobbeltværelse m. bad/toilet | 5700,- |
Eneværelse | 5800,- |
Eneværelse m. bad/toilet | 6400,- |
Når du tilmelder dig skal du betale 500 kr. i depositum. Kursusprisen opkræves ca. 8 uger før kursusstart.
Har du spørgsmål til din tilmelding, kan du altid kontakte os på: +45 88 77 97 20.
TRANSPORT TIL HØJSKOLEN
Kommer du med offentlig transport? Vi henter dig på Snedsted – eller Nykøbing Mors station uden ekstra beregning. Har du egen bil, er der nem parkering ved skolen.
Mail: info@hoejskolenmors.dk
Tel. +45 88 77 97 20
cvr. nr. 40073507 • Reg. 9133 Kontonr. 0002000693 • EAN:5790002725647
©Hoejskolenmors.dk | Web design: RADESIGN